НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“
Модул 4 „Училищни лаборатории за иновации“
16.04.2024 г. – 19.04.2024 г.
УЧИЛИЩА ПАРТНЬОРИ
Програма за Лаборатория за иновации
Материали от Лабораторията за иновации „Позитивно образование и личностно развитие” 16 – 19 април 2024 г.
Второ ОУ „П. Р. Славейков“, гр. Стара Загора
През 2017 г. Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“, е включено в мрежата на иновативните училища с проект „Зограф”. През учебната 2018/2019 г. се реализират два нови иновативни проекта: „Училището – школа за характери на откриватели“ и „АЙЯ – от А до Я – уча и творя“.
Към 2024 г. иновативните педагогически практики, апробирани в училището, са „Дигитална работилница“, „Код „Актуално“, проект „АЙЯ - от А до Я уча и творя“; проект „Зограф“; арт клуб ,,Математическа хармония‘‘; клуб „Енигма“; „Исторически следи – историята в предмети“. Всички те са насочени към създаване на позитивна образователна среда и мотивиране на учениците за повишаване равнището на техните знания, умения и компетентности, развитието на критическото и творческо мислене, приложимост на усвоеното в реални условия с ангажимент към бъдещето.
Основната цел на иновацията е високо качеството на образованието, съобразно новите предизвикателства, разгръщане потенциала на всеки ученик чрез активно и интерактивното обучение за успешна реализация в динамично променящото се общество.
СУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Абланица, общ. Хаджидимово, обл. Благоевград
Фокусът на иновацията е поставянето на ученика в центъра на учебния процес. Учителите са посредници и модератори. Сугестопедията е метод на обучение, най-добре развит при ученето в начална училищна педагогика, започвайки главно с български език и литература, минавайки през всички предмети, включително и чуждия език.
При сугестопедичното обучение знанията се усвояват: по радостен и спонтанен начин; с помощта на изкуството и естетиката; чрез умствена релаксация и ненапрегната концентрация.
Училището внедрява цифрови инструменти и платформи, които помагат за рационализиране на процеса на оценяване. Чрез преминаване към онлайн тестове като метод за оценяване се елиминира необходимостта от физически тестове на хартия и се гарантира обективност при оценяването. Тази промяна позволява проследяване напредъка на учениците и идентифициране на области, в които би се наложила подкрепа.
Целта на иновацията е да се отговори на нарастващите нужди на съвременния бързо променящ се свят в областта на информационните и комуникационни технологии (ИКТ). Това включва подобряване на квалификацията на преподавателите чрез предоставяне на възможности за непрекъснато обучение и развитие.
ОУ „Свети Климент Охридски“, гр. Бургас
Проектът е нов и насочен към методите и средствата на обучение с цел учениците не просто да запомнят и възпроизвеждат знания, а да вникват в същността, да осмислят и анализират информацията, да интерпретират понятия, да решават проблемни ситуации и да мислят критически, да развиват уменията си за общуване, опознавайки българската и европейска култура. Пандемичната обстановка в страната постави учениците и учителите в нова комуникационна среда, която създаде условия за отчуждение и изолираност. С реализацията на проекта се акцентира върху възстановяването и създаване на нова емоционална връзка между всички представители на училищната общност на всички нива, включително и родителите.
Целта е въвеждане на игровия подход в процеса на обучение с помощта на новите информационни и комуникационни технологии и постигане на позитивно отношение към ученето чрез:
- изграждане на индивидуален метамодел за самостоятелно учене през целия живот и критическо мислене на учениците;
- плавен преход от IV клас в прогимназиален етап чрез прилагане на интердисциплинарно обучение;
- повишаване качеството на усвояване на английски език чрез създаване на среда на активно творческо преживяване;
- продължаване на традицията да се използват ИТ за повишаване ефективността на образователния процес.
СУ „Гео Милев“, гр. Варна
Иновацията е насочена към личностно социално-емоционално развитие и позитивна мотивация за учене на учениците; интегриране и ползване на усвоените умения в различни социални сфери.
Иновацията допринася за:
- поставяне на ученика в активна позиция при овладяване на знания и формиране на
компетенции с използването принципите на позитивната психология;
- формиране на поведенчески модели, основани на взаимно уважение, сътрудничество, толерантност и отговорност;
- развитие на умения за критично мислене, креативност, вземане на решения, справяне с проблеми.
Водеща цел е повишаване качеството на образование с утвърждаването в СУ „Гео Милев“ на модел на позитивно училище, с използване постановките на позитивната психология; насоките за социално-емоционално учене, посредством професионално и личностно израстване на педагогическите специалисти и утвърждаване в училищната общност на атмосфера на позитивизъм и сътрудничество.
Помагало „В разбиране на различието“
Анализи по НП „Участвай и променяй-родителят, активен партньор в училищния
Седмо СУ „Найден Геров“, гр. Варна
Потребността от въвеждането на предложената иновативна практика в училищния живот е идентифицирана чрез оценка на актуалната ситуация в организацията и съдържанието на обучението и ресурсите за промяна в нея. Тя корелира и с откриването на нови методи на преподаване с фокус върху личността на ученика.
Реализирането на училищна политика в подкрепа на личностното развитие на всеки ученик чрез прилагане на програма с акцент върху уменията за живот ще създаде предпоставки за изграждане на социокултурни трансверсални компетентности за разрешаване на комплексни житейски ситуации, с които всяка личност се среща в и извън училище. Училищната програма „Часът на ученика“ цели надграждане на умения от надпредметен характер и смяна на фокуса в обучението от преподаване на знания към овладяване на ключови компетентности. Чрез „Часът на ученика“ ще се отвори пространство за преодоляване на предметните ограничения и за фокус върху личността на ученика, за учене чрез опит и преживяване, за непрекъснат процес на работа в екипи и проектно-базирани занятия, за подкрепа и развитие на личностния капацитет.
ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“, гр. Видин
Иновацията представлява въвеждане на комплекс от инструменти за формиране у учениците на ключови компетентности и практически умения за успешна трудова и личностна реализация. Новите инструменти се прилагат в условията на постигнатото вече ниво на педагогическия екип за провеждане на комбинирани уроци, интегрирано обучение и работа по проекти.
Комплексът от инструменти включва:
- разработване на индивидуален план за развитие на постъпващите в училище ученици. Проследяване развитието в първи гимназиален етап;
- въвеждане на нов учебен предмет в разширената професионална подготовка със съдържание, подкрепящо положителната мотивация и развиващо уменията им за комуникация и учене.
Целта на иновацията е придобиване на компетентности и практически умения, необходими на младите хора за успешна личностна и професионална реализация и повишаване на мотивацията за учене през целия живот, като се отчете и постави в основата личните качества на всеки и се стимулира неговия собствен план за развитие.
СУ ,,Иван Вазов“, гр. Вършец
Иновативната програма се нарича ,,Skills for innovation” (Умения за иновации) и предполага широко навлизане на проектно-базираното обучение в прогимназиален етап. Чрез съвместни уроци по зададено съдържание, с разнообразни междупредметни връзки и възможност за практическа и изследователска работа на учениците, се засилва интересът им в учебните часове. Проектът стимулира прилагане на иновативни STEM образователни материали, преминаване на обучения за подготовка на учители и достъп до Google Workspace for education Plus. В основата на проекта стоят, както технологиите, така и развиването на социално-емоционалните умения и работа в екип.
СУ ,,Иван Вазов“ гр. Вършец е едно от пилотните училища на програмата на INTEL ,,Умения за иновации“. Участвайки в нея училището цели да вдъхновява следващото поколение иноватори и да развива когнитивни, технически и социално-емоционални умения у учениците.
Основната цел на иновацията е създаване на модел на образователен процес „учене навсякъде по всяко време“, в който учениците преживяват учебното съдържание чрез разнообразно съдържание, междупредметни връзки и изследователска дейност.
ОУ „Неофит Рилски“, гр. Габрово
Училището активира мотивацията за учене чрез иновативни методи в областта на информационните технологии. Иновацията е организирана в продължение на три учебни години.
Използва се STEM технологии в учебния процес и проектно базирано обучение както за усвояване и валидация на знания, за изграждане на навици за търсене на информация и формиране на критично мислене с проследими проявления.
В създадения STEM център, се провеждат общообразователни занимания, включващи дигиталните технологии. Насърчава се създаването на дигитално съдържание с широк спектър от приложения в реална среда. Въведено е ново учебно съдържание по програмиране като избираем учебен час за учениците от 5 до 7 клас. Осигурена е учебна среда, оборудвана като творческа работилница и вдъхновена от LEGO Education концепцията за STEM центрове в училище.
Цели се провокиране активността на учениците да работят в екип и заедно да създават образователни продукти, които ще стимулират интереса им към ученето.
СУ „Димитър Талев“, град Добрич
Иновативна педагогическа практика „Опознай родината, за да я обикнеш“ е мотото, което стимулира провеждане на тематично свързани уроци, обединени от една тема и разгледани през призмата на няколко учебни дисциплини, чрез иновативни образователни методи и прилагане на модели на интегрирано тематично учене. Чрез комплексни дейности не само се изгражда добра образователна подготовка, но и се формират личности, способни да отговарят на все по-нарастващите изисквания на гражданското общество. Проектно базираното обучение (ПБО) е подход, който активно ангажира учениците в реални проблеми, проекти или предизвикателства. Той насърчава самостоятелно изследване, колаборация, креативно мислене и решаване на проблеми.
Иновативната практика следва четирите принципа, идентифицирани като ключови в образованието на XXI век: творчество, сътрудничество, критично мислене и комуникация. Обучението се осъществи в направленията Човекът и обществото, Човекът и природата, Български език, Изобразително изкуство и Технологии и предприемачество в 4 клас .
Цели се чрез преживяване ученикът да развива личностни качества, значими за успешно взаимодействие със съучениците и средата, в която расте и се развива.
ОУ „Тодор Каблешков“, гр. Пловдив
Социално-емоционалното учене в ОУ „Тодор Каблешков“, гр. Пловдив е интегрирано в редовните учебни занятия в начален етап чрез иновативния предмет аз и другите, а в прогимназиален етап - чрез предмета лидерът в мен. Предметите се изучават в Раздел Б на учебния план един час седмично в избираемите учебни часове. Обхващат учениците от втори, трети, четвърти и пети клас.
Обучението предлага стратегии и модели за общуване без насилие, които дават възможност на учениците да развиват умения за самостоятелно справяне с критични/проблемни ситуации, като развива тяхната самоувереност и компетентност в сферата на вземане на решения и мирно разрешаване на конфликти. Учениците се насърчават да изграждат сътрудничество в класната стая и да осъзнаят силата на груповата работа, взаимопомощ и подкрепа. Развива се емоционалната интелигентност. Предлагат се стратегии за овладяване на емоции и усвояване на умения за самоконтрол. Учениците се запознават с общочовешки добродетели, които насърчават развитието на качества, важни за изграждането им като цялостни личности.
В начален етап иновацията цели развитие на емоционална компетентност и социални интелигентност у учениците, а в прогимназиален етап – формиране на лидерски умения, финансова грамотност, самопознание и изследване на възможности за професионална реализация.
11 СУ „Константин Kонстантинов“, гр. Сливен
Иновацията в СУ „Константин Константинов“ е насочена към STEАM науките чрез програмата „Деца на климата“. Тя е с интегрирано учебно съдържание между различни природни науки, технологии, изкуства и практическа работа за създаване на реални продукти. Чрез интердисциплинарни уроци се постига всеобхватно и мотивиращо обучение, което осигурява по-голяма самостоятелност на учениците, насърчава ги да работят в екип по осъществяването на различни проекти и им предоставя възможности за пълноценна изява.
Иновацията има следните цели:
- разширена и приложна подготовка в областта на STEAM-науките, даваща възможност за професионална реализация чрез умения по професии, приоритетни за държавата и ЕС;
- внедряване на технологии и интерактивни методи на преподаване;
- осигуряване на ангажиращо обучение, което подпомага и стимулира учениците да получат образование в съответствие със съвременните потребности;
- създаване на атмосфера на толерантност, творчество и креативност за формиране на знаещи и можещи личности;
- постигане крайната цел на центъра да комбинира нова среда с ново учебно съдържание, практически и приложни методи на преподаване, максимално симулиращи реални проблеми и казуси.
ЕКСПЕРТИ