В памет на Апостола
153 г. от гибелта на Апостола на българската свобода отбелязаха ученици от 7 клас в разговор с големия специалист по темата проф. д-р Пламен Митев. С академичен подход уважаваният историк очерта познати и недотам познати щрихи от образа на Дякона. Гостът отговори на въпроси, които вълнуват седмокласниците и на които липсва отговор в учебниците - за рождената година, за уникалното чувство за отговорност, за истинския морален пример на Левски за днешното поколение. Изявата "В памет на Апостола" включи драматизацията "Разпитът на Васил Левски" с Евелин Обретенов (7 „в“) в главната роля, Йордан Джонджоров (7 „б“) и Ивайло Георгиев (7 „а“). Влезли в образите си, те припомниха достойното държание на Дякона пред османския съд. Драматизацията се реализира като част от иновативен проект по история и цивилизации „Отглас от миналото“. Момчил Николов (6 „а“) през сълзи рецитира първия вариант на Ботевото стихотворение „Обесването на Васил Левски“ - „Дякон Васил Левски“, публикувано на 12 август 1876 г. във вестник „Нова България“.
Не деня на гибелта на Апостола отбелязахме между датите по стар и нов стил (6/18 февруари), а на безсмъртието!