Книгата е ключът към безкрайните светове и безценни знания.

След като децата от първи "б" клас гордо заявиха, че са грамотни на Празника на буквите, те направиха и вълнуващата си първа среща с библиотеката. Следвани от техните учители Маруся Колева и Снежана Костова, които с голяма изненада установиха, че от 21 деца 10 вече са членове и активни читатели. Още с влизането, очите на първокласниците светнаха, срещайки се с магията на книгите, а Дима тяхната нова библиотечна приятелка, ги поведе из приказните рафтове. Каза им, че е важно е да помният, че книгите трябва да се пазят с любов – да ги държим внимателно, да ги връщаме навреме и да следваме правилата на библиотеката.
След няколко дни, жадни за нови знания, те посетиха и книжарницата, където с любопитство откриха разликите между двете места. Някои си закупиха нови книжки. Така първокласниците направиха първата си крачка към света на знанието, с вълнение и много усмивки с жажда за опознаване на нови светове!
П.П. Всички тези инициативи бяха Във връзка и с XXI литературен фестивал „Четяща Стара Загора“.